Něco málo o mně
Něco málo o mně
Mé jméno je Pavel Kubát.
Šachová hra mně zaujala už jako malého chlapce, tenkrát jsem obdivoval jak se dospělí soustředí nad partií a brblají si při pohybu figur, jejichž význam mně jěště dlouho nebyl znám. Na základní škole jsem se přihlásil do šachového kroužku, kde začalo mé putování za požitky z šachového umění. V současnosti dělám kapitána Orlům z Ořechova a užívám si hraní po turnajích.

Šachový klub Orel Ořechov

Když vidíte dobrý tah, tak počkejte a - najděte nějaký lepší. - Emanuel Lasker

PS. Anglická královna čte ráno v novinách jenom výsledky
DSC_0991.JPG

Několik vět k historii šachu

Šachy a jejich minulost je z historického hlediska trošku větší záhada , příběhů o jejich vzniku se povídá hned několik a jak říká jeden můj známý na každém šprochu je pravdy trochu a podle mě to platí i u vzniku šachové hry. Jeden z příběhů je , že je vymyslel Palamedos, aby rozptýlil Řeky, kteří obléhali Tróju, další příběh zase tvrdí , že to byl Sissa, indický Brahman, který chtěl potěšit krále Sharama a za odměnu si žádal jedno zrno pšenice z prvního políčka, dvě z druhého, čtyři z třetího a tak dále, až k poslednímu, kde zrnek bylo mnohem víc a to přesně 18 446 744 073 709 551 615. Jak byste asi přečetli toto číslo?

Dále je tu další příběh, že to byli snad indičtí vojáci, kteří si šachovou hrou nacvičovali bojovou strategii. Dnešní doba a věda je k nám v této oblasti poměrně štědrá a díky archeologii nabízí mnohá vysvětlení.Při vykopávkách u řeky Surkhandaria ve středním Uzbekistánu se našly vyřezané šachové figurky ze slonoviny ve tvaru bizona a slona staré přibližně 4 000 let před naším letopočtem.

Ve staré Persii byli obyvatelé rozděleni do tříd podle schopnosti umění hrát šachy. Když Arabové dobyli Írán, s územím získali důležitý kulturně společenský jev, kterým byli šachy. Následně upravili pravidla této hry a šířili je do Evropy. To bylo koncem 8. století
1

Myslíte si ,že FIDE změnami pravidel pomáhá ve prospěch šachu.

Ano (13 | 54%)
Ne (11 | 46%)
Zadejte svůj email a nechte si občas zaslat novinky z šachového světa s řešitelskými diagramy .
šachy 2.png
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one